HOME / Bez nazwy / Jakie ćwiczenia na skoliozę?

Jakie ćwiczenia na skoliozę?

Ćwiczenia na skoliozę są indywidualnie dobierane przez odpowiedniego specjalistę fizjoterapii w zależności od stopnia skrzywienia. Aby osiągnąć efekt terapeutyczny, zalecone ćwiczenia należy wykonywać systematycznie.

Prawidłowo ułożony plan ćwiczeń obejmuje głównie ćwiczenia asymetryczne - inne dla każdego odcinka kręgosłupa. Głównym celem jest poprawa funkcji mięśni przykręgosłupowych, odpowiedzialnych za jego stabilizację. Po stronie wypukłej skrzywienia mięśnie są nadmiernie rozciągnięte, dlatego muszą być wzmacniane. Z kolei po stronie wklęsłej - skurczone i wymagają rozciągnięcia.

Ćwiczenia na skolioze w domu

Wiele ćwiczeń na skoliozę zwłaszcza tych zaleconych przez fizjoterapeutę należy wykonywać w domu. Najczęściej nie potrzeba do nich specjalnych sprzętów.

Ćwiczenia w wodzie

Pływanie - głównie ćwiczenia asymetryczne, połączone z rozciąganiem kręgosłupa oraz rozluźnianiem mięśni np: pływanie na brzuchu z jedną ręką wyciągniętą do przodu, a drugą ułożoną wzdłuż tułowia. Ślizg wykonywany jest wyłącznie za pomocą ruchu nóg, jak podczas pływania kraulem, obie ręce pozostają nieruchome.

Ćwiczenia na siłowni

Dobrze wdrożony trening siłowy, przynosi ulgę i poprawia funkcjonowanie. Należy jednak mieć na uwadze, że przy większych kątach skrzywienia trening na siłowni nie jest wskazany. Ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do fizjoterapeuty lub ortopedy prowadzącego terapię.

Skolioza - jakich ćwiczeń nie wykonywać?

Należy podkreślić, że źle dobrane ćwiczenia mogą pogłębiać istniejącą wadę. Osoby ze skoliozą powinny unikać ćwiczeń nadmiernie obciążających kręgosłup np. podnoszenie ciężarów, martwy ciąg, przysiady ze sztangą na barkach, zarzucanie ciężaru itp.

Ćwiczenia fizyczne, muszą być wykonywane z umiarem i pod kontrolą specjalisty. Należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Niemniej jednak regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń przynosi pozytywne efekty w terapii skoliozy.

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X
x

ATP FED w Łodzi, jako placówka medyczna, funkcjonuje w tzw. reżimie sanitarnym: codzienna dezynfekcja aparatów, urządzeń, ozonowanie oraz odkażanie całych pomieszczeń przy użyciu najnowocześniejszych środków zwalczających bakterie i wirusy w tym Covid-19 pozwala na ciągłość terapii Naszych pacjentów bez przerw związanych z kwarantanną bądź innymi wydarzeniami dotyczącymi pandemii.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami dot. pandemii Covid-19, celem kontynuowania rehabilitacji Naszych pacjentów, musimy przypomnieć, a zarazem wprowadzić kilka zmian w funkcjonowaniu placówki:

  • celem ograniczenia osób przebywających w pomieszczeniach ATP FED, rodzice, a zwłaszcza dziadkowie naszych pacjentów, winni pozostawać na zewnątrz we własnych pojazdach chyba, że przyjechali środkami komunikacji miejskiej, bądź jest konieczność skorzystania z WC
  • na konsultacje lekarskie zapraszamy pacjentów indywidualnie, a dzieci z jedną osobą towarzyszącą,
  • na zabiegi prosimy bezwzględnie zabierać maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz ręczniki własne,
  • przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk przed zabiegiem/konsultacją oraz po zabiegu/konsultacji. (bezdotykowe stacje dezynfekcji)
  • pacjenci lub ich opiekunowie z widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji (katar, kaszel , gorączka, ból gardła itp.) proszeni są o bezwzględne odwołanie zabiegów i pozostanie w domu
  • w przypadku kontaktu z osobą zakażoną Covid-19 (kwarantanna, obserwacja )prosimy o niezwłoczne poinformowanie telefoniczne

Przepraszamy Państwa za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

X