HOME / Bez nazwy / Czym jest skolioza?

Czym jest skolioza?

Skolioza to inaczej zwane boczne skrzywienie kręgosłupa,które dotyka dużej ilości osób.

Skolioza, jako deformacja może wpływać na kształt oraz na funkcję kręgosłupa, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Skrzywienia mogą mieć różne stopnie nasilenia, od łagodnych po bardzo poważne, wpływając zarówno na postawę, równowagę, a w najgorszych przypadkach nawet na poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Diagnozowanie skoliozy

Diagnoza bocznego skrzywienia kręgosłupa zwykle rozpoczyna się od ogólnej oceny kręgosłupa przez lekarza, który może zauważyć nierówności w linii ramion, bioder lub w położeniu łopatek. Dalsza diagnostyka najczęściej polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich, które umożliwiają dokładne określenie stopnia i lokalizacji skrzywienia. W niektórych przypadkach mogą być także zalecane dodatkowe badania, takie, jak rezonans magnetyczny, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie innych przyczyn skoliozy.

Konsekwencje skoliozy

Skolioza, w zależności od stopnia skrzywienia i szybkości swojego postępu, może prowadzić do bólu, trudności z oddychaniem, zmęczenia, a także problemów z postawą. W poważniejszych przypadkach skrzywienia mogą wywierać nacisk na serce, płuca i inne organy, co wpływa na ich funkcjonowanie.

Nieleczone skolioza może prowadzić do licznych oraz bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, utrudniających jakość funkcjonowania. Skolioza to schorzenie polegające na bocznej krzywiźnie kręgosłupa, która może się pogłębiać z czasem, zwłaszcza jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i nie zostaną podjęte kroki w kierunku jej leczenia.

Skolioza u dzieci i dorosłych

Chociaż skrzywienie kręgosłupa zwane skoliozą jest częściej diagnozowana w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, kiedy to skrzywienia mogą szybko postępować wraz z wzrostem dziecka, nie jest to stan ograniczony wyłącznie do młodszych grup wiekowych. Skolioza może być również zdiagnozowana u dorosłych, co często jest wynikiem nieleczonej i postępującej skoliozy z dzieciństwa. Może także rozwinąć się na skutek degeneracji kręgosłupa związanej z wiekiem.

Metoda F.E.D w leczeniu skrzywień kręgosłupa

Jedną z bardzo popularnych i nowoczesnych metod leczenia skoliozy, oferowaną przez nasz Ośrodek Leczenia Skoliozy ATP-FED w Łodzi, jest metoda F.E.D (ang. Flexible Elliptical Device). Jest to metoda niechirurgiczna, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane urządzenie do stopniowego prostowania kręgosłupa. Pacjent poddawany jest serii delikatnych, lecz precyzyjnych nacisków na różne części kręgosłupa, które mają na celu korygowanie skrzywienia. Sesje leczenia są dostosowane indywidualnie, w zależności od potrzeb i specyfiki skoliozy u pacjenta. Leczenie skoliozy urządzeniem F.E.D. jest często chwaloną metodą za swoją skuteczność w poprawie postawy oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych, bez konieczności poddawania się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym.

Leczenie skoliozy wymaga indywidualnego podejścia, a także jest procesem długotrwałym, o czym warto pamiętać. W ATP-FED Łódź oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie leczenia, począwszy od dokładnej diagnostyki, poprzez planowanie indywidualnych sesji leczenia metodą F.E.D, aż po monitorowanie postępów i dostosowywanie planu leczenia do zmieniających się potrzeb pacjenta.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej!

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X
x

ATP FED w Łodzi, jako placówka medyczna, funkcjonuje w tzw. reżimie sanitarnym: codzienna dezynfekcja aparatów, urządzeń, ozonowanie oraz odkażanie całych pomieszczeń przy użyciu najnowocześniejszych środków zwalczających bakterie i wirusy w tym Covid-19 pozwala na ciągłość terapii Naszych pacjentów bez przerw związanych z kwarantanną bądź innymi wydarzeniami dotyczącymi pandemii.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami dot. pandemii Covid-19, celem kontynuowania rehabilitacji Naszych pacjentów, musimy przypomnieć, a zarazem wprowadzić kilka zmian w funkcjonowaniu placówki:

  • celem ograniczenia osób przebywających w pomieszczeniach ATP FED, rodzice, a zwłaszcza dziadkowie naszych pacjentów, winni pozostawać na zewnątrz we własnych pojazdach chyba, że przyjechali środkami komunikacji miejskiej, bądź jest konieczność skorzystania z WC
  • na konsultacje lekarskie zapraszamy pacjentów indywidualnie, a dzieci z jedną osobą towarzyszącą,
  • na zabiegi prosimy bezwzględnie zabierać maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz ręczniki własne,
  • przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk przed zabiegiem/konsultacją oraz po zabiegu/konsultacji. (bezdotykowe stacje dezynfekcji)
  • pacjenci lub ich opiekunowie z widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji (katar, kaszel , gorączka, ból gardła itp.) proszeni są o bezwzględne odwołanie zabiegów i pozostanie w domu
  • w przypadku kontaktu z osobą zakażoną Covid-19 (kwarantanna, obserwacja )prosimy o niezwłoczne poinformowanie telefoniczne

Przepraszamy Państwa za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

X