Skolioza jest wśród nas
Skolioza idiopatyczna to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa i tułowia, które występuje u dzieci najczęściej w wieku 10-16 r.ż z tendencją do nasilania w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu.
Skoliozę diagnozuje się przede wszystkim poprzez ocenę zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa tj. określenie kąta Cobba oraz pomiar kąta rotacji tułowia przy pomocy skoliometru. Zaobserwować można zmiany w symetrii ciała takie jak: obecność garbu żebrowego w skłonie tułowia w przód. Innym ważnym objawem jest przesunięcie tułowia w bok względem miednicy, asymetrię wcięć w talii, wystające biodro, łopatki lub asymetria klatki piersiowej. Takie objawy mogą wskazywać na wadę postawy lub powstającego skrzywienia. Objawy takie wymagają konsultacji ze specjalistą (fizjoterapeuty specjalizującego się w wadach postawy lub lekarzem ortopedą).
Leczenie skoliozy
Leczenie skoliozy idiopatycznej obejmuje leczenie zachowawcze (celowana do skolioz fizjoterapia oraz gorsetowanie) a w przypadku agresywnej skoliozy leczenie operacyjne.
Ćwiczenia oraz złożone terapie są dobierane indywidualnie do wielkości i kształtu skrzywienia oraz możliwości pacjenta. Niezmiernie ważną jest współpraca między fizjoterapeutą a rodzicami w zakresie wiedzy o skoliozie i postępowaniu terapeutycznym.
Ważną częścią leczenia dla pacjentów ze skoliozą o wartości kąta Cobba między 25 - 50 i niedojrzałości kostnej jest indywidualnie skonstruowany gorset korekcyjny. Gorset wykonany z termoplastycznego tworzywa sztucznego jest specyficzną dla kręgosłupa ortezą korekcyjno-stabilizującą. Najczęściej stosuje się w Polsce gorset typu Cheneau. Celem gorsetowania jest zahamowanie postępu skrzywienia oraz kształtowanie symetrii klatki piersiowej i tułowia, a niekiedy również opóźnienie leczenia operacyjnego. Gorset zwykle noszony jest do zakończenia dojrzałości kostnej, a następnie, zgodnie z zaleceniami lekarskimi - stopniowo odstawiany. W przypadku dużych skrzywień (powyżej 50 stopni kąta Cobba) i szybko postępujących skrzywień, lekarz ortopeda oraz rodzice podejmuje decyzję o leczeniu operacyjnym. Na tym etapie, fizjoterapia jest nieodłączną częścią leczenia w celu zachowania elastyczności kręgów, oraz ogólnego dobrostanu pacjenta.
Terapia skoliozy
Skolioza idiopatyczna wymaga terapii. Na podjęcie decyzji o rodzaju leczenia ma wpływ wiele czynników takich jak, wiek pacjenta, wielkość skrzywienia, wiek kostny oraz schorzenia współistniejące np. obniżone napięcie mięśniowe. Niestety, skolioza przebiega bardzo indywidualnie i często korekcja skrzywienia jest trudna do określenia.
Najważniejszym celem fizjoterapii jest zapobieganie zwiększaniu się skrzywienia, a następnie jego możliwie największe zmniejszenie oraz poprawa estetyki ciała. W przypadku większych skrzywień fizjoterapia ma na celu dodatkowo zapobieganie i leczenie dysfunkcji układu krążeniowo - oddechowego. Redukuje także dolegliwości bólowe, jeśli wystąpią.
Co ważne, dzieci ze skoliozą idiopatyczną mogą uczestniczyć na zajęciach wychowania fizycznego (niekiedy z pewnymi ograniczeniami, o których informuje lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta) oraz mogą w uczestniczyć w zajęciach sportowych, realizując swoje pasje.
Jeżeli obserwują Państwo niepokojące objawy w postawie Państwa Dziecka lub zdiagnozowana została skolioza idiopatyczna, serdecznie zapraszamy do odpowiedniego specjalisty. Fizjoterapeuta – specjalista w tej dziedzinie przeprowadzi dokładną diagnostykę oraz zaproponuje indywidualnie dobrane ćwiczenia według metod specyficznych.