HOME / Bez nazwy / Skolioza jest wśród nas

Skolioza jest wśród nas

Skolioza idiopatyczna to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa i tułowia, które występuje u dzieci najczęściej w wieku 10-16 r.ż z tendencją do nasilania w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu.

Skoliozę diagnozuje się przede wszystkim poprzez ocenę zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa tj. określenie kąta Cobba oraz pomiar kąta rotacji tułowia przy pomocy skoliometru. Zaobserwować można zmiany w symetrii ciała takie jak: obecność garbu żebrowego w skłonie tułowia w przód. Innym ważnym objawem jest przesunięcie tułowia w bok względem miednicy, asymetrię wcięć w talii, wystające biodro, łopatki lub asymetria klatki piersiowej. Takie objawy mogą wskazywać na wadę postawy lub powstającego skrzywienia. Objawy takie wymagają konsultacji ze specjalistą (fizjoterapeuty specjalizującego się w wadach postawy lub lekarzem ortopedą).

Leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy idiopatycznej obejmuje leczenie zachowawcze (celowana do skolioz fizjoterapia oraz gorsetowanie) a w przypadku agresywnej skoliozy leczenie operacyjne.

Ćwiczenia oraz złożone terapie są dobierane indywidualnie do wielkości i kształtu skrzywienia oraz możliwości pacjenta. Niezmiernie ważną jest współpraca między fizjoterapeutą a rodzicami w zakresie wiedzy o skoliozie i postępowaniu terapeutycznym.

Ważną częścią leczenia dla pacjentów ze skoliozą o wartości kąta Cobba między 25 - 50 i niedojrzałości kostnej jest indywidualnie skonstruowany gorset korekcyjny. Gorset wykonany z termoplastycznego tworzywa sztucznego jest specyficzną dla kręgosłupa ortezą korekcyjno-stabilizującą. Najczęściej stosuje się w Polsce gorset typu Cheneau. Celem gorsetowania jest zahamowanie postępu skrzywienia oraz kształtowanie symetrii klatki piersiowej i tułowia, a niekiedy również opóźnienie leczenia operacyjnego. Gorset zwykle noszony jest do zakończenia dojrzałości kostnej, a następnie, zgodnie z zaleceniami lekarskimi - stopniowo odstawiany. W przypadku dużych skrzywień (powyżej 50 stopni kąta Cobba) i szybko postępujących skrzywień, lekarz ortopeda oraz rodzice podejmuje decyzję o leczeniu operacyjnym. Na tym etapie, fizjoterapia jest nieodłączną częścią leczenia w celu zachowania elastyczności kręgów, oraz ogólnego dobrostanu pacjenta.

Terapia skoliozy

Skolioza idiopatyczna wymaga terapii. Na podjęcie decyzji o rodzaju leczenia ma wpływ wiele czynników takich jak, wiek pacjenta, wielkość skrzywienia, wiek kostny oraz schorzenia współistniejące np. obniżone napięcie mięśniowe. Niestety, skolioza przebiega bardzo indywidualnie i często korekcja skrzywienia jest trudna do określenia.

Najważniejszym celem fizjoterapii jest zapobieganie zwiększaniu się skrzywienia, a następnie jego możliwie największe zmniejszenie oraz poprawa estetyki ciała. W przypadku większych skrzywień fizjoterapia ma na celu dodatkowo zapobieganie i leczenie dysfunkcji układu krążeniowo - oddechowego. Redukuje także dolegliwości bólowe, jeśli wystąpią.

Co ważne, dzieci ze skoliozą idiopatyczną mogą uczestniczyć na zajęciach wychowania fizycznego (niekiedy z pewnymi ograniczeniami, o których informuje lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta) oraz mogą w uczestniczyć w zajęciach sportowych, realizując swoje pasje.

Jeżeli obserwują Państwo niepokojące objawy w postawie Państwa Dziecka lub zdiagnozowana została skolioza idiopatyczna, serdecznie zapraszamy do odpowiedniego specjalisty. Fizjoterapeuta – specjalista w tej dziedzinie przeprowadzi dokładną diagnostykę oraz zaproponuje indywidualnie dobrane ćwiczenia według metod specyficznych.

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X
x

ATP FED w Łodzi, jako placówka medyczna, funkcjonuje w tzw. reżimie sanitarnym: codzienna dezynfekcja aparatów, urządzeń, ozonowanie oraz odkażanie całych pomieszczeń przy użyciu najnowocześniejszych środków zwalczających bakterie i wirusy w tym Covid-19 pozwala na ciągłość terapii Naszych pacjentów bez przerw związanych z kwarantanną bądź innymi wydarzeniami dotyczącymi pandemii.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami dot. pandemii Covid-19, celem kontynuowania rehabilitacji Naszych pacjentów, musimy przypomnieć, a zarazem wprowadzić kilka zmian w funkcjonowaniu placówki:

  • celem ograniczenia osób przebywających w pomieszczeniach ATP FED, rodzice, a zwłaszcza dziadkowie naszych pacjentów, winni pozostawać na zewnątrz we własnych pojazdach chyba, że przyjechali środkami komunikacji miejskiej, bądź jest konieczność skorzystania z WC
  • na konsultacje lekarskie zapraszamy pacjentów indywidualnie, a dzieci z jedną osobą towarzyszącą,
  • na zabiegi prosimy bezwzględnie zabierać maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz ręczniki własne,
  • przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk przed zabiegiem/konsultacją oraz po zabiegu/konsultacji. (bezdotykowe stacje dezynfekcji)
  • pacjenci lub ich opiekunowie z widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji (katar, kaszel , gorączka, ból gardła itp.) proszeni są o bezwzględne odwołanie zabiegów i pozostanie w domu
  • w przypadku kontaktu z osobą zakażoną Covid-19 (kwarantanna, obserwacja )prosimy o niezwłoczne poinformowanie telefoniczne

Przepraszamy Państwa za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

X